HISTORIA KOŚCIOŁA PARAFIALNEGO

Został wzniesiony w 1729 roku fundacji Doroty z Broniszów Radomickiej, wdowie po Janie Radomickim, wojewodzie inowrocławskim. Konsekrowany został w 1749 roku przez bp Józefa Pawłowskiego. W całości jest wykonany z drewna, orientowany, konstrukcji zrębowej z wieżą na słup, zewnątrz oszalowany, wzmocniony lisicami. Jednonawowy, nieco węższym prezbiterium, zamkniętym wielobocznie. Strop wewnątrz kościoła z lisicami i faseta wykonane na początku XIX wieku, w zakrystii strop belkowany. Po środku kościoła profilowana belka tęczowa z łacińskim fragmentem pisma świętego i datą 1729 – na środku. Chór na dwóch czworobocznych słupach z wybrzuszoną częścią środkową i umieszczonej na niej obrazem św. Rocha w kartuszu z XVIII wieku, a na jego parapecie ornament rokokowy. Dachy kościoła są dwuspadowe, poza dachem pulpitowym na zakrystii, kryte gontem. Na wieży hełm dwuczłonowy, cebulasty, kryty łuską gontową z chorągiewką na szczycie, z datą – 17[…]. W środku kościoła znajduje się kamienna posadzka wykonana w miejscu dawnej drewniano ceglanej, w latach 1868 – 1869, z polecenia księdza proboszcza Marcina Chwaliszewskiego.

Ołtarz barokowy, drewniany, z murowaną mensą. Wykonany na przełomie lat 30/40 XVIII wieku. Góra ołtarza, po części już usunięta i kilkakrotnie w historii przebudowywana. W centralnej części znajduję się ołtarz alegoryczny Bożej Opatrzności, ukazuje Dzieciątko Jezus, „Sa Wator Mundi”, które błogosławi czterem niewiastą, będących wyobrażeniem czterech pór roku. W tle wśród aniołów – Oko Bożej Opatrzności. U góry ołtarza – obraz ukazujący św. Marcina, dzielącego się z biedakiem, po boku z aniołami i dwoma nieznanymi świętymi. Nad bramkami św. Franciszek z lewej i św. Dominik z prawej strony(...).