Chór parafii św. Marcina w Granowie pod wezwaniem św. Cecylii

Chór Parafii św. Marcina w Granowie w obecnym kształcie ma już swoją 50-letnią tradycję, związany jest bowiem z osobą organisty tutejszego kościoła Pana Stanisława Kalemby, który za namową ówczesnego proboszcza ks. Józefa Klebby od 1968r. rozpoczął swą pracę w tejże parafii i zainicjował powstanie parafialnego chóru w kształcie  takim, jak do dnia dzisiejszego istnieje. To przy dźwiękach jego organów kilku kolejnych proboszczów obejmowało tutejszą parafię, a do parafialnego chóru przyłączają się już wnuki jego pierwszych chórzystów. 12 września 2006r. z rąk bp. Marka Jędraszewskiego Pan Stanisław Kalemba przyjął wyjątkowo zaszczytne odznaczenie: „W duchu wdzięczności za 50 lat wiernej służby Kościołowi, zwłaszcza za ofiarną prace katechetyczną i wielką troskę o muzykę kościelną oraz dziękując za świadectwo żywej wiary złączone z przykładnym życiem rodzinnym…[…] odznaczam Wielce Czcigodnego Pana Stanisława Kalembę medalem Optime Merito Archidiocensis Posnaniensis – Wspaniale Zasłużonemu dla Archidiecezji Poznańskiej.” Mijają kolejne lata i Chór Parafii św. Marcina w Granowie pod wezwaniem św. Cecylii nadal w każdą niedzielę uświetnia liturgię podczas niedzielnej sumy, uczestniczy w świętach kościelnych, patriotycznych i uroczystościach lokalnych. W repertuarze chóru znajdują się przede wszystkim pieśni kościelne na poszczególne okresy roku liturgicznego, które wykonywane są w opracowaniu na dwa, trzy i cztery głosy mieszane a’capella lub z towarzyszeniem organów. Chór obecnie liczy 30 chórzystów. Próby chóru odbywają się w niedzielę po Mszy świętej o godz. 10.00. Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki kościelnej do zasilenia szeregów chóru.

Źródła: Przewodnik Katolicki z 24 września 2006r., nr 39, Metropolia Poznańska str. 6, Przewodnik Katolicki z 2 października 2016, nr 40, Metropolia Poznańska str. 6.

KONTAKT:

  • u Pana Organisty po każdej Mszy Świętej


Kino Salka

Kino Salka to inicjatywa działająca od 2016 w naszej parafii. Po generalnym remoncie, przebudowie i nowym wyposażeniu: projektor i zestaw nagłaśniający kina domowego, stworzyła się dobra okazja by wykorzystać to miejsce na powstanie kina z wartościami. Nasze Kino Salka działa pod patronatem fundacji Propublico (kliknij w nazwę fundacji). Fundacja ta udostępnia nam filmy o tematyce chrześcijańskiej: filmy z przesłaniem, z refleksją, z humorem, w których można znaleźć odpowiedzi na wiele pytań. Staramy się także wyświetlać filmy dokumentalne. Często po filmie rozchodzimy się w ciszy i zadumie. Są też i takie filmy, po których dyskusji nie ma końca. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, bo poza wartościowym filmem jest także okazja do spotkania się, rozmowy, czy choćby spaceru. Wyświetliliśmy do tej pory około 60 filmów. Seanse odbywają się zwykle dwa razy w miesiącu, w sobotę o godzinie 19-tej, od października do końca maja. Radość wielką sprawia fakt, że w naszym kinie pojawiają się ciągle nowe osoby, co uświadamia nam, że warto, by taka inicjatywa działała w naszej parafii. Termin najbliższego seansu będziemy podawać w trakcie ogłoszeń duszpasterskich oraz w zakładce OGŁOSZENIA.

KONTAKT:

  • Krzysztof Fornalik


 Ministranci

Ministranci to grupa, która w parafii jest od zawsze, a zarazem jest najbardziej liczna. Obecnie liczy 61 ministrantów, 31 ze szkoły podstawowej i gimnazjum, 24 ze szkoły ponadgimnazjalnej, studiujących, pracujących. Przedział wiekowy jest niezwykle zróżnicowany, najmłodsi mają 3 lata, a najstarsi powyżej 30. Dzięki tak dużej ilości ministrantów, księża mogą liczyć na naszą pomoc praktycznie na każdej Mszy Świętej zarówno w tygodniu, jak i w niedziele. W naszej wspólnocie ważne jest formowanie dlatego, spotykamy się co tydzień w sobotę na zbiórkach, gdzie omawiamy kwestie liturgiczne, dopracowywujemy przebieg Mszy Świętych,  słuchamy Słowa Bożego, czy też oglądamy ciekawe filmy o tematyce religijnej. Ponadto ministranci z naszej parafii biorą udział w wielu kursach, stąd też w naszym gronie jest wielu wykwalifikowanych lektorów oraz ceremoniarzy. Dbamy również o naszą rozrywkę, wybieramy się na kręgle, do kina czy też na rajdy rowerowe. Bierzemy udział w rozgrywkach sportowych na szczeblu archidiecezji, a nawet na szczeblu ogólnopolskim. Nasza wspólnota jest otwarta dla każdego, aby do nas dołączyć potrzebujesz uśmiechu na twarzy, dobrych chęci oraz sumienności, na początku nie trzeba mieć nawet komży, jakaś na pewno znajdzie się w zakrystii. 

KONTAKT:

  • Ksiądz w zakrystii po każdej Mszy Świętej


Parafialne Róże Różańcowe

Męska:

  •  Męska Róża Różańcowa pw. św. Józefa
  • Żeńska Róża Różańcowa pw. św. ojca Pio
  • Żeńska Róża Różańcowa pw. św. Charbela
  • Żeńska Róża Różańcowa pw. św. Rity
  • Żeńska Róża Różańcowa pw. św. Urszuli Ledóchowskiej
  • Żeńska Róża Różańcowa pw. św. Faustyny Kowalskiej
  • Żeńska Róża Świętej Rodziny


Parafialny Zespół Caritas

Z inicjatywy śp. ks kan Jana Jarzembowskiego dnia 17.10.2001 r. powstał Parafialny Zespół ,, Caritas’’. Grupa osób, dla których potrzeby bliźniego nie były obce, wynosiła 12 osób. Choć na przestrzeni lat osoby zaangażowane oraz prezesi ulegali zmianie, to jednak idea i szczytny cel pozostawały niezmienione. Obecne Parafialny Zespół ,, Caritas’’ liczy 9 osób. Do zadań priorytetowych dla grupy należy doraźna pomoc osobą, które dotyka nieszczęście losowe lub potrzebują pomocy. Zespół zajmuje się przygotowaniem i rozprowadzaniem: palm, które można nabyć w Niedzielę Palmową, kremówek papieskich, z których dochód stanowi nagrodę i uznanie dla 3 uczniów Szkół w Granowie i 1 ucznia Szkoły w Kotowie, rogale świętomarcińskie, świece ,, Wigilijne dzieło pomocy dzieciom’’, z okazji Świąt Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia przygotowuje symboliczne ,,paczki uśmiechu’’ dla chorych. Zapraszamy osoby, które chciałby otworzyć swoje serce i ręce na potrzeby bliźniego,  aby dołączyły do Parafialnego Zespołu ,, Caritas’’.

KONTAKT:

  • Wanda Śron
  • Karolina Kowalczyk


Parafialny Zespół Dziecięcy

Zespół powstał we wrześniu 2016 roku. Obecny skład liczy 32 osoby, są to głównie dzieci, w przedziale wiekowym od 6 do 15 lat. Instrumenty dające tło śpiewakom to: flet i dwie gitary. Naszym głównym celem jest wielbienie i sławienie, dobrego imienia Pana, poprzez śpiew i grę na instrumentach, bo jak mawiał święty Augustyn: „Kto śpiewa, dwa razy się modli”. Na próbach bawimy się,  ruszamy, ale przede wszystkim – modlimy się śpiewem. Wykonujemy różnorodny repertuar: od wolnych, spokojnych, emanujących dobrem i Bożą miłością kanonów, przez tradycyjne kolędy, aż po wesołe, radosne, pełne Bożej i dziecięcej radości piosenki. Współtworzymy oprawę Mszy Świętej, w każdą niedziele o godzinie 12:00. Przed Mszą Świętą, spotykamy się na „rozśpiewajce” o 11:30 w kościele, by dobrze rozgrzać nasze struny głosowe przed Eucharystią. Spotykamy się również na co tygodniowej „głównej” próbie, która ma miejsce w każdy wtorek o godzinie 18:00 w salce parafialnej. Nie jesteśmy grupą zamkniętą, każdy może do nas dołączyć, warunek jest jeden – dobre chęci. Nie mamy sztywno określonych ram wiekowych, lecz jest to zespół nastawiony na dzieci, młodzież oraz studentów.

KONTAKT:

  • Stanisław Bresch 


 Szafarze nadzwyczajni Komunii Świętej

Wspólnota szafarska jest najmniejszą grupą, w naszej parafii. Liczy ona tylko 2 osoby. Głównym i podstawowym założeniem tej grupy jest - posługa z Komunią Świętą u osób starszych oraz chorych. Szafarze pomagają również w udzielaniu Komunii Świętej na niedzielnych Mszach Świętych, o godzinie 8:00 i 10:00. Misja szafarzy, w cotygodniowych, niedzielnych Eucharystiach jest niesłychanie ważna. Służą oni, najpierw przy ołtarzu, pomagając księżą w rozdzielaniu Ciała Pana Jezusa, po błogosławieństwie natomiast, przy obecności wiernych, wychodzą z kościoła, ruszając w posłudze ludziom, którzy nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Mszy Świętej w kościele. By zostać Szafarzem należy mieć nie mniej niż 25 lat i nie więcej niż 65 lat, należy skończyć studium przygotowawcze, na które wysyła ksiądz proboszcz danej parafii i w naszej Archidiecezji są one praktykowane w Poznaniu. Więcej informacji u Szafarzy oraz u Księży. Szczególowe informacje o szafarzach w naszej parafii w zakładce - Szafarze.

Jeśli jest któś w Twojej rodzinie chory, który nie może przystąpić do Komuni Świętej w Niedziele w kościele prosimy o kontakt:

  • Ksiądz po każdej Mszy Świętej
  • Szafarze